Projekt Informační činnost Lungty – VS 777
Cílem Občanského sdružení Lungta je získávat a zveřejňovat informace o Tibetu a tibetské kultuře, upozorňovat na trvající porušování lidských práv a spolupracovat s dalšími českými a zahraničními neziskovkami a jinými organizacemi.
Informace Lungta poskytuje v elektronické a tištěné podobě.V souladu se svým posláním Lungta založila při svém vzniku v roce 1997 webový portál TIBINFO www.tibinfo.cz, který je unikátním zdrojem informací. Zájemcům poskytuje informace o aktuálním dění v Tibetu a tibetském exilu, tibetské kultuře, buddhismu, historii Tibetu. Lungta v březnu 2008 zavedla monitoring tisku o Tibetu jako systém průběžné centralizace tuzemských i zahraničních zpráv. Občanské sdružení Lungta informuje o unikátní tibetské kultuře prostřednictvím vydávání knih. Sdružení vydalo knihy:
- „Zavírání dveří, náboženská represe v Tibetu“ (1999), „Pravda o Tibetu: fakta a svědectví“ (1999), kniha vzpomínek dalajlamovy matky „Můj syn dalajlama: Příběh matky“ (2010), nové upravené a doplněné vydání dalajlamovy autobiografie „Svoboda v exilu: Vlastní životopis“ (2011) v češtině.
- Pohádkovou knihu Josefa Čapka „Povídání o pejskovi a kočičce“ (2011) v tibetštině.
Finanční prostředky z veřejné sbírky budou požity na finanční odměnu překladatelům za překlad článků ze zahraničních zpravodajských portálů, na činnosti spojené s provozem informačního portálu Tibinfo a na vydávání knih o Tibetu a tibetském exilu. V současnosti připravuje Lungta vydání pozoruhodné knihy první Tibeťanky, která na začátku 20. století začala žít na Západě. Rinčhen Lhamo se vdala za britského diplomata. V knize popisuje Tibet svého mládí – místní život, kulturu, zvyklosti a obyčeje. Vše srovnává s životem na Západě a některá srovnání nás i po bezmála 90 letech zarážejí svou nadčasovostí. Autorka také popisuje, jak těžké bylo zvyknout si na západní styl života. V závěru pak připojuje půl tuctu tibetských lidových příběhů.