Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně

Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně

Čína je významným ekonomickým partnerem České republiky a vzájemné politické a diplomatické kontakty v poslední době nabývají na intenzitě. V uplynulých měsících bylo oznámeno několik významných investic čínské společnosti CEFC do českých firem a v průběhu probíhající návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga jsou oznamovány další.

Čínská lidová republika je přitom velmi komplexní zemí. Je druhou největší ekonomikou světa, velmi rychle se modernizuje a v posledních desetiletích dokázala pozvednout životní úroveň stovek milionů svých obyvatel. Současně zde ale stále vládne režim jedné strany, s jehož fungováním měla Česká republika v minulosti velmi negativní zkušenosti. Stejně tak jsou v Číně porušována lidská práva, svoboda projevu je omezována a postavení náboženských, kulturních a etnických menšin, navzdory ústavně zakotveným garancím, je značně problematické.

Posláním Informačního centra pro demokracii a lidská práva v Číně je proto podporovat otevřenou diskusi o situaci v Čínské lidové republice, umožnit české veřejnosti se s touto situací lépe seznámit a vytvořit si na ni vlastní názor. V rámci aktivit, zastřešovaných centrem, budou probíhat výstavy, přednášky, besedy na školách a kulaté stoly na témata jako je současná vnitropolitická situace v Číně, aktuální vývoj v Tibetu, Hongkongu, či na Taiwanu, stav dodržování lidských práv, osudy politických vězňů, vývoj ekonomiky, vztahy Číny se sousedy, situace etnických či náboženských menšin, nebo činnost čínské občanské společnosti. Setkání a kulturní akce budou pořádány jednotlivými partnerskými organizacemi centra, které je budou navzájem koordinovat a obsahově i organizačně na nich spolupracovat.

Partneři:
Nadace Forum 2000, Post Bellum, Amnesty International, Národní galerie v Praze, Lungta, Potala, MOST, Češi Tibet podporují, Iniciativa pro evropské hodnoty, Initiatives for China, International Campaign for Tibet, China Aid